14 czerwca odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem uczestnicy klubu dyskutowali nad książką „Ani święci, ani anioły” Ivana Klimy. Jest to powieść która rozgrywa się we współczesnej Pradze. Główną bohaterką jest dentystka Krystyna Pilna, kobieta w średnim wieku wychowująca samotnie córkę Jankę. Przeżywa burzliwy romans ze znacznie od siebie młodszym Honżą, pracownikiem instytucji będącym czeskim odpowiednikiem Instytutu Pamięci Narodowej. W tym związku istotną rolę odgrywa stosunek do rozliczeń z nieodległą przeszłością: Krystyna, której znienawidzony ojciec był partyjnym funkcjonariuszem, jest zwolenniczką grubej kreski, jej kochanek zaś gromadzi materiały, by doprowadzić do osądzenia winnych prześladowań i represji okresu komunistycznego. Inny wątek powieści to relacja między matką a córką, która popada w narkotykowe uzależnienie. Klima stworzył przekonujący obraz kobiety walczącej o swoje prawa, podjął uniwersalny temat braku porozumienia pomiędzy rodzicami i dziećmi, a także zawarł w utworze obraz chaosu wartości panującego w społeczeństwie, które niedawno odzyskało wolność i podejmuje próbę określenia się na nowo. Gorąco polecamy lekturę i zapraszamy na kolejne spotkanie już po wakacjach.

P1070784

Dnia 24 maja 2018 r. w bibliotece odbyło się kolejne spotkanie członków DKK. Tym razem tematem dyskusji była książka biograficzna Mariusza Urbanka „Broniewski miłość, wódka , polityka”. Biografia napisana rzetelnie . Klubowicze pamiętają jego wiersze jeszcze ze szkoły. Poznali jego życie z innej strony. Broniewski wg nich to wspaniały liryk, obserwator, rozdarty wewnętrznie piłsudczyk, który uwierzył w ideały socjalizmu, a przyszło mu żyć w pełnym obłudy, fałszu i okrucieństwa kraju. Pisał wiernopoddańcze wiersze o Stalinie i Bierucie, ale umiał upomnieć się na najwyższym szczeblu o zamordowanych w Moskwie poetów – komunistów. Człowiek, który wiele przeszedł, ale niemal do końca życia był naiwny jak dziecko. Antykomunista o socjalistycznych przekonaniach. Hołubiony przez władzę i zamknięty przez nią w psychiatryku. Świetnie udokumentowana praca Urbanka, autor przytacza opinie o Poecie wypowiadane przez ludzi od prawej do lewej strony sceny politycznej, przyjaciół i niezbyt przychylnych mu osób. Wszyscy podkreślają wielką szlachetność i wrażliwość Broniewskiego. Łatwiej zrozumieć alkoholizm poety. Wzrusza opisana wielka miłość do Anki, tragicznie zmarłej córki. Ta książka skłoniła klubowiczów do żywej dyskusji o czasach w których żył Broniewski, a poniekąd także jak my sami byliśmy wychowywani w duchu komunizmu.

Niektórym klubowiczom książkę czytało się lekko, niektórzy uważali ze jest ciężka do strawienia. Na następne spotkanie w czerwcu wybrano do dyskusji powieść Ivana Klimy „Ani święci, ani anioły”P1070650

Dnia 22 marca 2018 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie członków DKK. Tym razem omawiano książkę R.P. Evans „List”.List” to świetna powieść. Autor udowodnia to wielokrotnie, a czytając jego książkę klubowicze byli oczarowani. Historia Mary Ann i Davida może się wydawać z pozoru banalna, ale wcale tak nie jest. Autor pokazuje nam jak silna potrafi być miłość i jak wiele można zrobić dla drugiej osoby. David dopiero gdy stracił żonę uświadomił sobie jak swoją obojętnością i brakiem zainteresowania doprowadził do rozpadu małżeństwa. Za wszelką cenę będzie próbował naprawić swoje błędy i odzyskać miłość swojego życia.
Kolejnym ważnym tematem który jest poruszony w książce to poszukiwania matki Davida. Mężczyzna wyrusza w podróż by ją odnaleźć i dowiedzieć się dlaczego porzuciła go jako dziecko. Jest to dla niego również podróż w głąb samego siebie, a także pragnienie wybaczenia matce. Dzięki tej wędrówce zdaje sobie sprawę co jest dla niego najważniejsze, a także jak bardzo kocha Mary Ann. To daje mu siłę by odszukać również swoją żonę i udowodnić jej swoją miłość.
W tle obserwujemy również problem rasizmu, który już wtedy był obecny na całym świecie. Widzimy jak ludzie biali podle traktują ludzi o odmiennym kolorze skóry. Jest to ważny i zarazem trudny temat, zwłaszcza że ten problem dalej dotyka społeczeństwo. Autor przedstawia nam przerażający obraz nieżyczliwości ludzkiej, oraz tego jak człowiek potrafi poniżyć i upokorzyć drugiego człowieka, tylko dlatego że jest inny. Jest to kwestia którą powinno się poruszać, a Evans zrobił to po mistrzowsku, dając nam dokładny obraz tego jak wyglądało to w latach trzydziestych. Niestety nie wiele zmieniło się od tamtego czasu, gdyż rasizm dalej trawi naszą populację.                                                 Następne spotkanie zaplanowano na 19 kwietnia . tematem dyskusji będzie książka Ewy Marcinkowskiej-Schmidt, Danuty Marcinkowskiej i Klaudyny Schmidt „Lawendowy pył”

P1070492

19 kwietnia członkowie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki omawiali książkę pt. „Lawendowy Pył” autorek: Ewy Marcinkowskiej-Schmidt, Danuty Marcinkowskiej, Klaudyny Schmidt. „Lawendowy pył” to pasjonująca saga rodzinna napisana przez babcię, matkę i wnuczkę, które są najstarszymi córkami w ostatnich trzech pokoleniach. Infantylna okładka sprawia, że oczekujemy znaleźć w książce coś zupełnie innego niż ona nam oferuje. To powieść będąca zarazem kroniką rodzinną sięgającą korzeniami początków XIX wieku. Na tle dziejów wspólnie z autorkami cieszymy się z nowej sukienki na bal, narodzin dzieci, przeżywamy zesłanie głowy rodziny na Syberię. To wyprawa w głąb pamięci, świadectwo epoki i niełatwych wyborów To bodaj pierwsza kronika rodzinna pisana wyłącznie przez kobiety i to w dodatku najstarsze córki z kolejnych 6 pokoleń. Nie ma tu miejsca na tani sentymentalizm. Bohaterowie z krwi i kości są targani prawdziwymi uczuciami i namiętnościami Kobiety w zetknięciu z burzliwą historią- powstanie, dwie wojny, okupacja niemiecka i radziecka ; musiały być twarde niczym skała i dokonywać najtrudniejszych Aż po nasze czasy, w których życie stawia inne wyzwania. Gorąco zachęcamy do lektury i zapraszamy na kolejne spotkanie już w maju.

P1070496

22 lutego 2018 r. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na spotkanie przybyli licznie nas klubowicze. Tematem dyskusji tym razem była powieść Ewy Stachniak „Cesarzowa Nocy”.                                                 „Cesarzowa nocy” to niezapomniana opowieść, ukazująca nieznane, prywatne oblicze jednej z najpotężniejszych władczyń w dziejach. Intymna spowiedź cesarzowej, która miała wszystko, czego zapragnęła… a może wszystko, prócz najważniejszego? Brakowało jej prawdziwej miłości, gdyż na miłość męża nie miała co liczyć. Co rekompensowała sobie licznymi kochankami.       „Cesarzowa nocy” napisana jest w innej konwencji literackiej. To portret psychologiczny kobiety stojącej na szczycie władzy, uwikłanej w dworskie zależności, osamotnionej, poszukującej miłości.

Klubowicze ocenili powieść jako ciężką do czytania., jednocześnie byli pełni podziwu dla autorki, że tak umieściła fabułę powieści . Następne spotkanie DKK zaplanowano na 22 marca 2018 r. Tematem dyskusji będzie „List” R.P. Evans